Темата за батериите стана актуална тия дни заради "плана за развитие", в който нашите умни глави щели да правят буфери от батерии на държавно ниво. И всякакви индивиди скочиха да обясняват колко е яко това и дават за пример батериите на Тесла в Австралия.
"Любимо" ми е да се аргументирам с хора, които не могат да смятат.
Въпросната "мега" батерия на Тесла в Австралия е 100 MW/h, което е енергия, която може да захрани 30 000 домакинства за един час (със средна консумация 3,3 kW/h). За сравнение, това е толкова "огромен" капацитет, колкото ЕДИН реактор на престарелият ни АЕЦ произвежда за 6 минути.
Твърденията са, че за една година тази батерия щяла да изкара около 20 млн щ.д. А цената на батерията била около 60 млн щ.д.
Батерията поема излишна мощност във вятърен парк и се зарежда тогава, когато консумацията е по-малка от генерацията. Приемаме, че цената, на която се зарежда батерията е 0, защото излишната енергия иначе биха я изгубили.
Да видим сега колко пъти трябва да се разреди батерията за да "изкара" 20 млн.
Ще вземем примерна цена на тока колкото за българските домакинства, грубо $0,1 / kW/h . Едно пълно разреждане на батерията носи на собственика:
100 000 kW/h * $0,1 = $10 000
За да получим $20 млн:
20 000 000 / 10 000 = 2 000
Т.е. за една година тази батерия трябва да се зареди и разреди 2000 пъти. Приемаме, че позволяват разреждане на 100%. Всъщност реалната бройка на необходимите цикли би била значително по-голяма.
Необходими са около 6 разреждания средно на денонощие (2000 цикъла разделени на 365 дни) за да се достигне цитираният приход. Или 4 часа за цикъл, което е не далеч от възможния минимум. Ако щете нека са 3 разреждания на 24ч на 2 пъти по-висока цена на продаваната енергия.
Батериите на Тесла са добри, но не са магически. Литиево-йонни батерии, като тези в телефона ви.
Вие ми кажете колко години би изкарала батерията на телефона ви ако всеки ден батерията му се разрежда напълно 3 пъти. Обзалагам се, че накрая на втората година батерията ще е за коша. Т.е. при $0,2 / kW/h за две години батериите им ще отидат на кино и ще са $20 млн на загуба.
И горната сметка е направена в тяхна полза така, че да им се докарат въпросните 20 млн, които твърдят. Истината е, че няма как да има по 6 толкова резки промени на вятъра средно на ден. Вероятно биха могли да докарат до около 2, ако имат недостиг в мрежата и единият от циклите се ползва за компенсация на нарастналото потребление през деня спрямо нощта преди да активират внос например (но внос в Австралия ?!).
Удобно за тях пропускаме и загубите необходими за да се преобразува постоянният ток от батерията в променлив, подходящ за мрежата.
Ще добавя и следното. В опростената сметката по-горе батерията за 200 GW/h прави $20 млн. Един генаратор хилядник в АЕЦ на година прави по 8760 GW/h. Т.е. при същите цени на енергията той би донесъл $876 млн приход. Без да се влияе от ветрове и да може да работи едва 2 години за да достигне въпросния брой цикли, след което да му е необходимо пълно рециклиране. Т.е. ефективността на ядрената енергия е минимум 4 пъти по-висока.
Говорете ми после колко са ефективни батериите ..
И ми кажете колко трябва да сме умни за да инвестираме в поне 4 пъти по-скъпа енергия ?!
А темата за екологията при добива на суровините, производството и рециклирането на батериите оставям за друга дискусия.